Ka-Band Uydu Teknolojisi

Ka band uyduları; daha önce yaygın olarak kullanılan C ve Ku bantlı uydulardan daha yüksek frekans olan,  26,5  GHz. ila 40 GHz. frekans aralığında çalışmaktadırlar. Aynı zamanda Ka bantlı uydular girişim olmadan mevcut C ve Ku bantlı uydularla beraber konumlandırılarak işlem kapasitesi artırılabiliyor.

20 Mbps’a kadar bit hızlarında haberleşme sağlayan yüksek frekanslar;  birçok yerde hem kalite, hemde fiat olarak sabit geniş bantlı internet hizmetleriyle rekabet edebilmektedir. Yüksek frekanslar belli bir performans seviyesi için alıcı çanak antenin boyutunun da küçültülmesini de sağlıyor. 1.2m çaplı bir Ku sisteme eşit iletim kapasitesi sunan 65cm çaplı bir Ka sistemi, yerde büyük tasarruf sağlarken görüntü kirliliğini de azaltıyor.

Ka bandı kablolu TV veya yeterince hızlı DSL hizmetlerinin erişmediği evlere 20 Mbps indirme ( download ) ve 6Mbps yükleme ( upload )sağlayarak dijital bölünmeyi birleştirmede önemli bir rol üstleniyor. Analistlere göre değişse de Avrupa’da geniş bant erişimi olmayan veya bu hizmet olsa da HD TV için yeterince hızlı alamayan yaklaşık 20 milyon ev var. Bu durumda TV ve geniş bant arasındaki ayrım ortadan kalkıyor, çünkü geniş bant OTT yoluyla TV yayınında kullanılıyor. Bugünlerde yüksek bant genişliğine talep daha çok video tarafından geliyor.

Bugün Avrupa’da her hız seviyesinde Ka bandı için en büyük itici güç tüketici bant genişliği, fakat ilgili ve önemli bir konu da profesyonel IP hizmetleri için evden çalışma (home office) piyasası. İnsanlar gittikçe daha fazla evden çalışmak ve bazen tatildeyken de işlerine bağlı kalmak istiyorlar ve buralar genelde hızlı sabit geniş bant hizmetinin olmadığı uzak yerler.

Newsspotter dediğimiz; ani gelişen olay yeri haber yayıncılık, ajansların ve medya firmalarının kullandığı canlı etkinlik yayıncılığı, web TV ve internet TV kuruluşlarının naklen yayıncılığı.. Ka Band sistemlerinin günümüz şartlarındaki en çok uygulandığı yerler haline geldi. Eutelsat’ın NewsPotter hizmetinde olduğu gibi, yeni kuşak, hafif cihazların üretiminde Ka bandının küçük çanak anten boyutundan yararlanılıyor. Böylece yayıncılar ve hizmet sağlayıcılar sadece dakikalar süren kurulumla sahadan canlı HD veya SD görüntü yayınlayabiliyorlar. Bir otomobilin tepesine sabitlenecek kadar küçük ve canlı kayıtların, görüntü ve verilerin iletimi için gezgin haber ekiplerini stüdyoya bağlıyor.

Ka bandı Avrupa’da geleneksel uydudan direk alıcıya TV yayıncılığı için kullanılmasa da, televizyon ve video ortamındaki diğer birçok uygulamada kullanılabiliyor.