Türksat 4a ve 4b uydularının önceki kullandığımız Ku band uydu yayınları dışında Ka bandından da yayın yapacak olması Ka bandı hakkında insanları bilgi arayışına götürdü. Ağaşıda Ka bandı hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.
Türksat Ka Band

KA Band, Yahsat ve Eutelsat Uydu Operatörleri tarafından sağlanan ve temelinde internet hizmeti yatan bir uydu sistemidir. Sistem normal bir uydu gibi belirli bölgeyi kaplamak yerine küçük beamlerden oluşan bir yapı kullanmaktadır. Yüksek Frekansta çalıştığı için kullanılan malzemeler ebat olarak daha küçüktür.

Son derece esnek sistem tasarımı sayesinde, alınacak küçük bir uydu anteni, modemi ve seçilecek hizmet paketleri üzerinden kapsama alanı içindeki her yerde ev kullanıcısından, yüksek hızda internet ihtiyacı olan kurumsal kullanıcılara kadar ilave bir altyapıya gerek olmadan geniş band internet hizmeti üzerinden sadece ethernet portu olan bilgisayarınız ile internet dünyasının girişin keyfini yaşayabilirsiniz.
Yayıncılar için otomatik anten ve seti, encoder ve decoder sistemde olması gereken ekipmanlardır. Sistemde kullanılacak ekipmanının kalitesinin iyi olması, yayının riske atılmaması için önemlidir. Seçilecek antenin uydu hizmeti sağlayıcısı tarafından (Eutelsat ve Yahsat) onaylanmış olması sistemin güvenilirliği için önemlidir.
Ka-Band uydular Multi–Spot Beam teknolojisine dayanmakta olup, bu sistem geniş band hizmetler sunabilmek için tasarlanmıştır.

satellite_frequency_bands_large
Ka Band Avantajları
  • Çok düşük maliyetli antenler ve terminaller olması
  • Her koşulda kullanılabilir olması
  • Her türlü enerji sistemiyle çalışması
  • Canlı Yayın Sistemlerindeki maliyetleri 1/10 oranına indirmesi
  • Kolay taşınabilir ve hafif sistemler oluşturması
  • IP tabanlı sistemlere kolay adapte olması
  • Yüksek Adaptasyon yeteneğii sayesinde farklı ihtiyaçlara tek başına cevap verebilmesi

Ayrıntılı bilgi için lütfen Turksat Ka-Band yazımızı inceleyiniz.

Turksat Ka-Band