Türksat Ka-Band

Türksat, uydular aracılığıyla sahip olduğu yayın iletim altyapısı üzerinden ulusal ve uluslararası her türlü geçici süreli yayın iletim hizmeti sunar.

Küresel uydu haberleşmesinde yerkürenin üç okyanus bölgesine ayrılmasıyla, konumu gereği bu bölgelerin ikisinin (Atlantik ve Hint Okyanusu bölgelerinin) ortasında bulunan Türkiye, her iki bölgedeki uyduların kapsama alanlarında yer almaktadır. Böylece, istasyonlarımız diğer uydu operatörlerine ait uyduların büyük bir bölümünü kullanabilme imkânına sahiptir. Genellikle yurtdışı olmak üzere geçici süreli yayın ihtiyacı doğan durumlarda yurtdışından veya yurtiçinden gelen talepler doğrultusunda geçici süreli yayın hizmeti verilir.

Yerleşkemizdeki mevcut geniş antenler ve uplink istasyonları aracılığıyla diğer uydu operatörlerine ait uydular üzerindeki yayınlar alınarak, başka uydulara iletilir ya da karasal altyapılar üzerinden kullanıcı kuruluşlara verilir. Bu hatlar fiber optik hat olabileceği gibi ikinci bir uydu uplink zinciri de olabilir.

turksat_4b_4

Türksat A.Ş. Genel Müdürü Prof. Dr. Ensar Gül, Türksat 4B uydusunun 30 Haziran’da uzaya fırlatılacağını söyledi.  4B haberleşme uydusunun testlerinin tamamlanmasının ardından 15 Ağustos’ta devreye alacağını belirten Prof. Dr. Gül,  “4B uydusu, Ka-Band üzerinden internet erişimi için de kullanılacak. Uydu ile hem kapasitemiz artacak hem de uydu internet fiyatları düşecek” dedi.

Prof. Dr. Gül, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Japonya’da Mitsubishi Electric (MELCO) firmasının Kamakura’daki uydu üretim merkezinde 4 Haziran 2014’te yapımı tamamlanan Türksat 4B uydusunun fırlatılması için 30 Haziran 2015 tarihinin verildiğini söyledi.

Uydunun fırlatacağı Kazakistan’ın Baykonur Uzay Üssü’ndeki Proton Roketi’nin, 16 Mayıs 2014 tarihinde Rusya’nın haberleşme uydusunun fırlatılması sırasında patladığını, bunun üzerine uydu fırlatma işlemlerinin durdurulduğunu ifade eden Prof. Dr. Gül, Baykonur’da 28 Eylül 2014’te uydu fırlatma çalışmalarının yeniden başladığını hatırlattı.

Türksat 4B uydusunun fırlatma işlemlerinin MELCO’nun sorumluluğunda olduğunu ifade eden Prof. Dr. Gül konuşmasına şu şekilde devam etti;

“Uydumuzun fırlatılması için bize 30 Haziran olarak gün verildi. Yörüngeye yerleştirme ve yörünge testleri için 45 günlük süre gerekiyor. Testlerin tamamlanmasının ardından 15 Ağustos’ta devreye alacağımız 4B uydusu, Ka-Band üzerinden yüksek hızlı internet için de kullanılacak. Diğer uydularımız üzerinden Ku-Band frekansı ile internet erişimi zaten sağlıyoruz. 4B uydusu ile hem kapasitemiz artacak hem de uydu internet fiyatları düşecek.”

Gül, 4B haberleşme uydusunun, Baykonur Uzay Üssü’nden 50 derece doğu boylamına fırlatılmasının ardından yörüngede teslim alınacağını belirterek, “4B uydusu Avrupa, Asya, Orta Doğu ile Türk Cumhuriyetlerini kapsayacak” dedi.

4B haberleşme uydusu, yüksek hızlı internet hizmetinin yanı sıra televizyonların canlı yayın geçişlerinde de yoğun olarak kullanılacak. Türksat 3A ve Türksat 4A uyduları üzerindeki veri haberleşmesi ile canlı yayın geçişleri için ayrılan kapasite Türksat 4B uydusuna aktarılarak, 42 derece doğu yörüngesinde televizyon yayıncılığı için kapasite artışı sağlanacak.